Sera ve Üzüm Bağları Donmaya Karşı Koruma

Her yıl farklı bölgelerden tarım üreticileri geç meydana gelen donma sorunuyla karşı karşıyadır. Genellikle tomurcukların çiçek açmaya başladığı Nisan –  Mayıs aylarında geç don meydana gelir. Geç ilkbahar donları, bağ yetiştiricilerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Isıtılmamış asmalar önemli çiçek salkımına (%50’ye kadar) zarar verebilirken, ısıtılmış asmalar hasat kaybı veya hasarına karşı önemli ölçüde iyileştirilmiş koruma sağlar ve kayıpları yaklaşık %13-20’ye düşürür. Dünya çapında üzüm ve şarap endüstrisi, donmaya karşı koruma için üç ana alternatife güvenmektedir: ısı fanları, fıskiyeler ve mumlar.

DEVI, bitkileri don hasarına karşı korumak için elektrikli ısıtma kabloları kullanan enerji tasarruflu sistemlerle bu sorunu çözüyor. Yeşil (CO2 emisyonsuz) ve sürdürülebilir ömür boyu çözüm sunar. Donma döneminde düşük enerji tüketimi nedeniyle oldukça ekonomiktir.

Isıtma sistemi donmaya karşı korumayı yalnızca tomurcukların büyüdüğü ilkbahar mevsiminde sağlar, kış mevsimi için uygulanabilir değildir.

Gönder
1
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?